Nasze pasje

NASZE PASJE

GÓRY

2018

Chile, Patagonia, Region Aisen, masyw górski w okolicy Puerto Tranquilo – podczas wędrówki natrafiliśmy na spory obszar  – położony na wysokości od 2000 do 2600 m npm – zbudowany ze skał osadowych (głównie marmury) i postanowiliśmy przyjrzeć mu się nieco dokładniej. W rezultacie powierzchniowej eksploracji natknęliśmy się na jaskinię, co było sporym zaskoczeniem, szczególnie że okazała się ona być najgłębszą w  kontynentalnej części Chile! W rejon ten jeszcze wrócimy, w trakcie przyszłych wyjazdów do Ameryki Pd.

ALPINIZM JASKINIOWY

2018

Podczas trwania Wyprawy Speleologicznej w rejonie Leoganger Steinberger (Austria), w ramach eksploracji tego masywu organizowanej od kilkudziesięciu lat przez KKTJ, udało się połączyć Jaskinię Lamprechtsofen z kolejną wyżej położoną jaskinią, co spowodowało znaczne powiększenie deniwelacji systemu korytarzy i studni do 1730 m, zarazem zwiększając – i tak już rekordową w skali Ziemi – wysokość trawersu, tj. różnicy wysokości najwyższego i najniższego, dostępnego dla człowieka otworu. Cały system obecnie ma ok. 60 km podziemnych formacji, na co składają się korytarze, studnie, zawaliska, wodospady, jeziora sale, zaciski, meandry, itp. Przeczytaj więcej…

Pod koniec wyprawy, eksploracja powierzchniowa w Leoganger Steinberger przyniosła nowy piękny, awenalny otwór, zaczynający się ogromną studnią. Niestety nie zdążyliśmy na tej wyprawie wyeksplorować tego niezwykle obiecującego miejsca do końca. Będzie ono pierwszorzędnym celem na naszym jaskiniowym szlaku, w przyszłym roku.

FOTOGRAFIA

PARKI LINOWE

Kilka najnowszych rozwiązań w budowie parków linowych zastosowaliśmy w Siedlcach.

fot. Henryk Nowacki